Różni pasażerowie

Zabawa rozwija twórczość
Sprawność ruchowa
Co jest potrzebne do zabawy :
  • trzy pudełka (mogą być plastikowe, po butach lub po dużych chusteczkach higienicznych)
  • około 20 różnych przedmiotów z pokoju dziecka – w różnych kolorach – najlepiej jednolitych: twarde i miękkie, okrągłe, kwadratowe i inne o wyrazistych cechach (czyli takich, które można łatwo opisać charakterystycznym przymiotnikiem: czerwony, okrągły, twardy, drewniany, plastikowy)
Miejsce:

w domu

Czas zabawy :
Czas zabawy 60 minut

Opis zabawy :

Przebieg zabawy:

Przeróbcie pudełka na autobusy – doróbcie im koła.

Przyklejcie etykietkę z informacją dla pasażerów. Do pudełkowego autobusu mogą wsiąść tylko niektórzy z nich.

Jeśli napis lub symbol na boku autobusu brzmi: „OKRĄGŁE”, to wiadomo, że do takiego auta mogą wsiąść tylko okrągłe przedmioty. Włóżcie je razem, nazywając ich cechy: piłka – okrągła, zakrętka – okrągła, podstawka – okrągła.

 

 

Autobusy pełne pasażerów podróżują po pokoju. W końcu zatrzymują się i pasażerowie wysiadają. Wówczas zmieńcie etykietkę z boku autobusu.

Następnie będą jeździły dwa autobusy – jeden z karteczką „MIĘKKI” (wytłumacz dziecku, co to znaczy – daj mu dotknąć przykładowego przedmiotu), drugi – „TWARDY”. Dziecko jeździ pomiędzy przedmiotami i zbiera najpierw miękkie, potem twarde przedmioty, oglądając je i nazywając.

 

 

Autobusy mogą także zabierać przedmioty MAŁE i DUŻE.

 

Na końcu mogą jeździć dwa lub trzy autobusy – dziecko segreguje przedmioty ze względu na zaproponowane przez Ciebie kolory, np. CZERWONY, ŻÓŁTY i NIEBIESKI (autobusy powinny być podpisane kolorami w taki sposób, że każde nieczytające dziecko będzie wiedziało, o jaki kolor chodzi).

 

 

Komentarz autora: Podczas tej zabawy dziecko wzbogaca słownictwo, uczy się opisywać przedmioty i segregować je ze względu na cechę szczególną oraz utrwala nazwy kolorów.

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Czytaj więcej
Podziel się opinią na temat zabawy
Dziękujemy za przesłaną opinię
Twoje spostrzeżenia pomagają nam się rozwijać.
Informujemy, że komentarz będzie dostępny tylko dla twórców serwisu i nie zostanie nigdzie opublikowany.