Roboty
- pudełka
- butelki
- taśma klejąca
- elementy do ozdoby, np. patyczki po lodach, guziki itp.
- folia samoprzylepna
w domu
Opis zabawy :
Krok 1: Zachęć dziecko do zabawy ruchowej „Psujący się robot”. Dziecko chodzi po pokoju i naśladuje ruchy sprawnego robota, a po chwili robota, który zaczyna się psuć: wydaje odgłosy skrzypienia, coraz wolniej się porusza, aż wreszcie zatrzymuje się lub siada na podłodze w jakiejś ciekawej pozycji oraz robi smutną minę. Rodzic naprawia zepsutego robota, komentując to, co robi (np. wymienia baterie, wciska guziczek, oliwi tryby, czyści, podnosi robota na nogi itp.). Gdy robot jest naprawiony, ponownie zaczyna zabawnie chodzić.
Krok 2: Porozmawiajcie o robotach – do czego mogą służyć, jak mogą wyglądać. Poszukajcie ciekawych informacji na ten temat w internecie.
Krok 3: Zaproponuj dziecku samodzielne zbudowanie robota. Niech zaprojektuje go na kartce, a potem wykona z kartonowych pudełek, butelek, rurek, patyczków itp. W czasie tej zabawy staraj się tylko „asystować” dziecku.
Komentarz autora: W czasie tworzenia robota z różnych przedmiotów ważne jest, aby Twoja pociecha sama mogła się przekonać, że jest w czymś dobra, że jest w stanie wykonać zadania bez Twojej pomocy. Jeśli dziecko odnotowuje takie doświadczenia, wówczas buduje silne „ja”. Zatem zauważ to, co dziecko potrafi wykonać samodzielnie, i skomentuj z dumą.
Informujemy, że komentarz będzie dostępny tylko dla twórców serwisu i nie zostanie nigdzie opublikowany.