Kuferek robotów

Zabawa rozwija twórczość
Sprawność ruchowa
Co jest potrzebne do zabawy :
  • małe karteczki
  • kuferek (ewentualnie torebka lub szkatułka)
  • opcjonalnie – gazeta
Miejsce:

w domu

Czas zabawy :
Czas zabawy 60 minut

Opis zabawy :

Przebieg zabawy:

Na małych karteczkach napiszcie wspólnie litery alfabetu (wszystkie lub te, które zna dziecko). Opcjonalnie możecie je wyciąć z gazet.

Na zmianę losujcie z kuferka literkę i czytajcie jej nazwę. Po wylosowaniu literki wymyślcie nazwę (zaczynającą się na tę literkę) robota lub innego ruchomego przedmiotu, czyli skarbu, który ukrył się w kuferku.

Zadaniem losującego jest pokazanie tego, co wymyślił. Na przykład: dziecko losuje skarb na literę A – wymyśla nazwę Autorobot i demonstruje, jak chodzi automatyczny robot; B –Białochód – biały samochód – włącza silnik i jedzie jak samochód; C – Cytrus – cytrynowy rower – kładzie się na podłodze i pedałuje nogami jak na rowerze.

Komentarz autora: Ćwiczenie wspomaga naukę czytania i pisania (rozpoznawanie, jaka litera jest na początku wyrazu i na jaką literę zaczyna się słowo). Wymyślanie wyrazów z określoną pierwszą literą to ćwiczenie umiejętności bardzo potrzebnych przy samodzielnym pisaniu ze słuchu.

Tworzenie neologizmów (nowych nazw) rozwija kreatywność, a naśladowanie ruchów wymyślonych robotów uwalnia spontaniczność, przynosi dużo śmiechu i powoduje, że nauka przeplata się z zabawą.

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Czytaj więcej
Podziel się opinią na temat zabawy
Dziękujemy za przesłaną opinię
Twoje spostrzeżenia pomagają nam się rozwijać.
Informujemy, że komentarz będzie dostępny tylko dla twórców serwisu i nie zostanie nigdzie opublikowany.