Ekotutki

Zabawa rozwija twórczość
Porozumiewanie się z innymi
Co jest potrzebne do zabawy :
  • tutki po papierze toaletowym
  • kolorowy papier (może być samoprzylepny)
  • kolorowe taśmy papierowe
  • klej
  • nożyczki
  • plastikowe oczy
Miejsce:

w domu

Czas zabawy :
Czas zabawy 90 minut

Opis zabawy :

Od najmłodszych lat możesz uczyć swoje dziecko dbania o środowisko poprzez segregowanie odpadów. W ramach spaceru zanoście je do specjalnych pojemników: plastikowe butelki do żółtych, szkło do zielonych, a papier do niebieskich. Pomagaj maluchowi wrzucać do nich odpady czy zgniatać butelki. Ucz oddawania nieużywanych zabawek i za małych ubrań innym dzieciom. Możecie też dawać drugie życie jednorazowym produktom, wykorzystując je do zabawy.

Przebieg zabawy:

 

Poszukaj w internecie bajek dla dzieci poruszających temat ekologii.

 

 

 

 

 

 

Wersja 1. Wąż

 

Wszystkie tutki oklejcie kolorowym papierem. Możecie też pomalować je na różne kolory i domalować flamastrem plamki, zygzaki itp. Z czerwonego papieru wytnij język węża. Przyklej go do tutki, która będzie głową węża. Ściśnijcie z przodu, by uzyskać spłaszczony kształt paszczy. Przygotuj sznurek i przymocuj go zszywaczem do brzegu tutki. Sklejcie brzeg, tworząc buzię. Poproś dziecko, by na sznurek nawlekało kolejne tutki. Ostatnią przymocujcie zszywaczem do sznurka. Na pierwszej przygniecionej z przodu dziecko niech naklei plastikowe oczy. Wąż jest gotowy do zabawy. Kiedy Twój maluch będzie bawił się wężem, zarecytuj wierszyk Ludwika Jerzego Kerna Wąż. Jeśli Twoje dziecko potrafi już mówić, naucz je recytować ten wierszyk:

Idzie wąż wąską dróżką, nie porusza żadną nóżką. Poruszałby, gdyby mógł, lecz wąż przecież nie ma nóg.

Wersja 2.

Przygotuj kilka tutek. Każdą oklejcie ozdobnym papierem. Złóżcie kilka razem, wyrównajcie spód i przyklejcie je do siebie. Taka tutkowa konstrukcja może służyć Wam do trzymania kredek, nożyczek czy pędzelków na stoliku do rysowania.

Wersja 3.

Z tutek możecie przygotować różne zwierzęta i postacie z bajek: kotki, sówki, króliczki, wiewiórki, a także ninjago, minionki, syrenki i inne. Wybierzcie zwierzątko. Poproś dziecko, by pomalowało lub okleiło tutkę odpowiednim kolorem. Dorysuj oczy, nos i buźkę. Możesz się inspirować jednym z poniższych wzorów.

 

 

Aby przygotować sówkę, oklejcie tutkę kolorowym papierem. Górną część tutki zagnij z przodu i z tyłu do środka, tworząc jakby rogi. Z kolorowego papieru wytnijcie brzuszek, skrzydełka, dziób i wielkie oczy – czarne kropki na białym tle. Udekorujcie nimi sówkę.

Jeśli chcecie przygotować minionka, czarnym flamastrem obrysuj spodenki, duże oczy, buzię i opaskę od okularów. Żółtą bibułę zwiń w kulkę i wciśnij do tutki oraz przyklej tak, aby tworzyła czubek głowy. Pokaż dziecku, w których miejscach ma pomalować tutkę na żółto, a w których na niebiesko. Gdy wszystko wyschnie, udekoruj minionka czarnym flamastrem permanentnym.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Czytaj więcej
Podziel się opinią na temat zabawy
Dziękujemy za przesłaną opinię
Twoje spostrzeżenia pomagają nam się rozwijać.
Informujemy, że komentarz będzie dostępny tylko dla twórców serwisu i nie zostanie nigdzie opublikowany.