Dmuchane bańki

Zabawa rozwija twórczość
Analityczne myślenie
Co jest potrzebne do zabawy :
  • słomki do napojów
  • nożyczki
  • kubki z wodą
  • płyn do kąpieli
  • kawałki mydła
  • płyn do mycia naczyń
  • gliceryna lub cukier
Miejsce:

w domu

Czas zabawy :
Czas zabawy 30 minut

Opis zabawy :

Na pewno wielokrotnie puszczaliście razem bańki. Jest to świetna zabawa, która wyśmienicie wpływa na motorykę, ale też może być polem do doświadczeń i rozwijania analitycznego myślenia. Aby tak się stało, koniecznie musicie przeprowadzić pewien eksperyment.

Przebieg zabawy:

Słomkę nacinamy na jednym końcu w czterech miejscach, a następnie odginamy końcówki na zewnątrz.

Do kubków z wodą dodajemy kolejno: płyn do kąpieli, płyn do mycia naczyń oraz kawałki mydła. Sprawdźmy, co się rozpuszcza od razu, a co najwolniej.

Zamaczamy końcówkę słomki w roztworze, a potem dmuchamy. Co się stanie, gdy dmuchniemy szybko? A co się wydarzy, gdy zrobimy to powoli? Sprawdźmy, czym się różnią bańki powstające na różne sposoby. Czy dziecko da radę złapać którąś z nich? A może jedna usiądzie przypadkiem na nosie?

 

 

Do dowolnego kubka dodajemy trochę gliceryny lub cukru i starannie mieszamy. Czy takie bańki różnią się czymś od poprzednich? Pękają szybciej czy wolniej?

Sprawdźcie też, co jeszcze oprócz słomki może posłużyć do produkcji baniek. Na pewno świetna będzie odpowiednia różdżka, którą zawierają gotowe zestawy do puszczania baniek (do kupienia w sklepie). Ale czy potraficie wyczarować bańki z foremki do ciastek?

 

 

Komentarz autora: Płyn do puszczania baniek wzmocniony cukrem lub gliceryną (do nabycia w aptece) sprawi, że Wasze bańki będą większe i trwalsze. Możecie też spróbować dosypać do płynu mąkę lub sól i sprawdzić, czy taki roztwór także się nadaje.

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Czytaj więcej
Podziel się opinią na temat zabawy
Dziękujemy za przesłaną opinię
Twoje spostrzeżenia pomagają nam się rozwijać.
Informujemy, że komentarz będzie dostępny tylko dla twórców serwisu i nie zostanie nigdzie opublikowany.