O metodzie Czym jest Stacja Rodzic?

Drogi rodzicu,
świetnie, że tutaj trafiłeś, że przystanąłeś na tej stacji. To znaczy, że chcesz zrobić jeszcze więcej dla Twojego dziecka, dla siebie, dla całej Twojej rodziny.

Pewnie zastanawia się, w jaką podróż wyruszasz i dokąd Cię ona zaprowadzi? Może podpowiedzią będzie rozkład jazdy z nazwami przystanków: wzajemny rozwój, mocne strony, przyjemność, siła charakteru, mądra zabawa, osobista doskonałość, dobre relacje, szczęśliwe dziecko, zadowolony rodzic.

Brzmi zachęcająco? No to ruszamy.

Przystanek na drodze do osobistej doskonałości Twojego dziecka
Świetna zabawa, zamieniająca codzienne czynności w wesołą aktywność
Styl wychowania, który stawia na mocne strony dziecka i budowanie siły charakteru
Miejsca spotkania rodziców, którzy chcą pomóc dziecku odkryć jego zdolności i talenty
Styl życia rodzinnego, dla którego istotne jest budowanie relacji, wzajemny rozwój, mądre i przyjemne spędzanie czasu

Przewodnik rozwoju Twojego dziecka Skąd pomysł?

Skąd pomysł?

Kluczowym okresem dla rozwoju dziecka jest pierwszych osiem lat życia

Wszystko zaczęło się od zdania: Pięćdziesiąt procent naszej zdolności uczenia się rozwija się w ciągu pierwszych czterech lat życia. W związku z tym rodzice są pierwszymi i najważniejszymi nauczycielami dziecka. To był pierwszy impuls – niepokój, żeby zdążyć wykorzystać każdą chwilę, że tak wiele zależy od nas rodziców. Tak zrodziła się myśl o stworzeniu Stacji Rodzic.

Liczą się mocne strony dziecka

To nowatorskie podejście wyróżnia Stację na tle innych podobnych propozycji, gdzie dominującym podejściem jest koncentrowanie się na słabościach dziecka. Tego jeszcze nie umiesz, to robisz źle, tamto musisz poprawić – takie stwierdzenia często słyszymy w przedszkolu czy szkole. Tymczasem badania naukowe (w Polsce prowadzone przez prof. S. Popka) potwierdzają, że lokomotywą rozwoju dziecka są jego mocne, a nie słabe strony, i te właśnie należy wzmacniać. Wzmacnianie mocnych pozwala najpełniej rozwinąć wrodzone zdolności i talenty. Efektem takiego podejścia jest metoda bazująca właśnie na mocnych stronach dziecka. Pełni nadziei oddajemy ją w Wasze ręce. Wierzymy, że pozwoli ona rozwinąć skrzydła Waszemu dziecku, a Wam da wspaniałą szansę na zbudowanie bliskiej więzi z dzieckiem i lepsze życie całej rodziny.

Rodzice są pierwszymi i najważniejszymi nauczycielami dziecka

W Stacji Rodzic koncentrujemy się na dzieciach od urodzenia do 9. roku życia, uznając, że jest to najważniejszy okres w rozwoju człowieka, któremu trzeba poświęcić najwięcej uwagi. Uczeni są zgodni, że około 50% zdolności dzieci do uczenia się rozwija się do 4.–5. roku życia, a następne 30% – do 8. roku życia. Oznacza to, że najważniejszymi nauczycielami dziecka są jego rodzice – w największym stopniu oddziałujący na jego rozwój w pierwszych latach życia. Powinni oni mieć odpowiednie przygotowanie, aby rozpoznać i umiejętnie rozwinąć uzdolnienia dziecka, pomóc mu rozpoznać jego zainteresowania, towarzyszyć mu w odkrywaniu świata, dyskretnie kierując jego uwagą.

Osobista doskonałość, to nasze słabe i mocne strony, które ukierunkowują rozwój
rozumiany jako poczucie spełnienia i satysfakcja z życia,
a nie jako dążenie do perfekcji.

Każdy z nas dąży do swojej osobistej doskonałości - czym ona jest? O metodzie

Pojęcie osobistej doskonałości zostało sformułowane przez Alaina (Émile Chartier). "Jeszcze nie wyruszył w drogę" - tak mówił o dzieciach, które nie rozwijały się na miarę swoich możliwości. Miłość i akceptacja, jaką Alain okazywał w jednakowym stopniu wszystkim swoim uczniom, traktując ich z całą powagą i szacunkiem, pozwoliły im zaakceptować siebie jako niepowtarzalną osobę.

Osobista doskonałość jest czymś drogocennym, co czyni każdego z nas niepowtarzalnym. Jest tym wszystkim, co sprawia, że nie jesteśmy tacy sami. Każdy zna się na czymś innym, potrafi zrobić coś lepiej, a coś gorzej, mamy różne mocne strony. Tak samo jest z naszymi dziećmi. Każde jest inne: inaczej się uczy, rozmawia, biega, rozumie.

Émile Chartier
Każde dziecko trzeba prowadzić, jako drogocenne i jedyne w swoim rodzaju, do jego osobistej doskonałości (...). Należy dozować przeszkody tak,by dziecko było w stanie je przekroczyć
Émile Chartier zwany Alain (1868-1951), francuski filozof, dziennikarz, profesor w paryskim liceum oraz pacyfista.

W czym pomoże Ci Stacja Rodzic? Jak zrozumieć i poznać swoje dziecko

Rozwój mocnych stron wzmacnia siły charakteru
Osobista doskonałość czyli pełna rozwoju, szczęście, spełnienie

Jak pomóc dziecku zbliżać się do jego osobistej doskonałości?

Zespół ekspertów - psychologów i pedagogów - opracował na potrzeby Stacji Rodzic metodę osiągania osobistej doskonałości. Polega ona na rozwoju mocnych stron dziecka, w tym siły charakteru, włączając pracę nad słabiej rozwiniętymi umiejętnościami. Metoda nawiązuje do interaktywnego modelu rozwijania zdolności prof. S. Popka.
Każde dziecko ma swoją osobistą doskonałość, a największym wyzwaniem wychowawczym jest ją odkryć i rozwinąć.

Jak rozwój mocnych stron dziecka pomaga wyzwolić jego potencjał i pokonać słabości?

Wychowując młodego człowieka, trzeba przekazać mu moc życia i zaszczępić chęć działania. To jest możliwe wtedy, gdy kierunek rozwoju wskazują mocne strony. Pomagają bezbłędnie ulokować dziecko na właściwym torze jego osobistego rozwoju. Właściwym, czyli takim, który pozwoli najlepiej wykorzystać jego wrodzone talenty i zdolności. Który pomoże przełamywać bariery i niemożliwe uczynić osiągalnym.
Mocnych stron badanych przez Kwestionariusz

Jak rozpoznać mocne strony dziecka?

Dla potrzeb Stacji Rodzic powstał Kwestionariusz mocnych stron dziecka. Bada on mocne i słabe strony dziecka w siedmiu obszarach +. Zostały wybrane w taki sposób, aby obejmowały talenty, wrodzone zdolności, ale także nabyte umiejętności zaczerpnięte ze świata zewnętrznego oraz od innych osób. Uwzględniliśmy też w ich wyborze potrzeby współczesności - naszym zdaniem właśnie te obszary są istotne w wychowaniu dziecka XXI wieku.
Niech Wasza pociecha robi to, co umie najlepiej.
Niech rozwija w sobie poczucie sprawstwa, które da jej poczucie sensu i uczyni ją szczęśliwym człowiekiem.
To jest fundamentalna zasada tej metody.

Każde dziecko jest w Stacji Rodzic traktowane indywidualnie Jak to działa w praktyce?

Jak to się dzieje, że każde dziecko jest w Stacji Rodzic traktowane indywidualnie? Podstawą do pracy z dzieckiem jest osobisty plan rozwoju dziecka, który Rodzic otrzymuje po wypełnieniu Kwestionariusza mocnych stron. Plan uwzględnia wiek i 3 mocne strony dziecka, czyli takie, które uzyskały największą liczbę punktów. Do każdej mocnej strony jest dedykowany miesięczny program 21 zabaw. Jeśli dziecko jest najmocniejsze w myśleniu analitycznym, to w pierwszym miesiącu dominują zabawy bazujące właśnie na myśleniu analitycznym. W drugim miesiącu zabawy odwołują się do drugiej mocnej strony, a w trzecim do trzeciej. W czwartym miesiącu wracamy znowu do pierwszej mocnej strony i tak dalej aż do 7 roku życia.

Kolejność zabaw nie jest przypadkowa - wynika z metody

W praktyce zastosowanie metody sprowadza się do wspólnych zabaw. Zabawy w ramach jednego miesiąca zostały pogrupowane w 4 kategorie:

  • Rozwijasz mocną stronę (tylko zabawy bazujące na mocnej stronie),
  • Przezwyciężasz trudności (zabawy odnoszące się do słabszych stron),
  • Rozwijasz i przezwyciężasz (zabawy bazujące na mocnych i słabszych stronach),
  • Korzystasz z mocnej strony (zabawy bazujące na mocnych i słabszych stronach),

Dzięki takiemu rozkładowi nie tylko rozwijamy mocną stronę, ale też zachęcamy dziecko do pokonywania trudności. To sprawia, że dziecko rozwija się harmonijnie. Takie podejście stanowi wielką wartość metody.

Konto premium

Pełen program 21 zabaw indywidualnie dopasowanych do profilu dziecka jest dostępny dla posiadaczy konta premium. Co miesiąc użytkownik dostaje zestaw nowych, oryginalnych zabaw. Miesięczna opłata za konto premium wynosi w okresie promocyjnym 19,90 zł. Posiadacze konta bezpłatnego dostają co miesiąc 3 nowe zabawy dopasowane do profilu dziecka.

Bawcie się każdego dnia

Wykorzystujcie każdą chwilę spędzaną z dzieckiem, czy podczas spaceru, czy w kolejce u lekarza, czy podczas podróży. Każdy tydzień jest inny i niesie ze sobą inne wyzwania. Jednak może zdarzyć się tak, że z różnych powodów nie uda się Wam skorzystać z wszystkim zabaw lub zmienicie ich kolejność. Co wtedy zrobić? Najlepiej nie przejmować się i bawić się dalej. Ważny jest rytm, systematyczność. Do zabaw zawsze można wrócić i nawet trzeba to robić, bo chodzi o wypracowanie pewnego stylu życia, a nie o jednorazowy zastrzyk witamin. Ten styl życia, to mądre spędzanie czasu z dzieckiem. Mądre, czyli takie, które służy dziecku i Wam. Nie chodzi o to, by dla dobra dziecka wykonywać mozolną, nudną pracę. Zabawy zostały tak opracowane, że cała rodzina będzie się doskonale bawić.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Czytaj więcej