Łyżki, które mówią

Zabawa rozwija twórczość
Porozumiewanie się z innymi
Co jest potrzebne do zabawy :
  • 4 drewniane łyżki (rożny kształt i wielkość)
  • pisak
  • opcjonalnie: dwa krzesła i koc
Miejsce:

na podwórku, w domu

Czas zabawy :
Czas zabawy 60 minut

Opis zabawy :

Przebieg zabawy:

Na drewnianych łyżkach narysujcie z jednej strony :) , a z drugiej :( . Dopasujcie łyżki do członków Waszej rodziny (jeśli stanowią ją trzy osoby, czwartą może być babcia, dziadek, kuzyn, kuzynka itp.). Stwórzcie domowy lub podwórkowy teatrzyk kukiełkowy. Ważna jest zamiana rol – dziecko powinno wcielić się w dorosłego, a rodzic w dziecko. Rodzic wybiera łyżkę z uśmiechniętą buzią i mówi, że jest na przykład Kasią/Piotrusiem, ma 5 lat i jest szczęśliwa/szczęśliwy, bo wygrała/wygrał z koleżanką w chińczyka. Powtarza: „Jestem najlepsza/najlepszy! Nikt mnie nie pokona! Nikt nie ma ze mną szans! Wszyscy przegrali, bo nie potrafią grać! Ha! Ha!”. Poproś, aby dziecko, udając mamę lub tatę, wytłumaczyło dziecku, że nie powinno w ten sposób okazywać swojej radości, bo… (tu Twój maluch powinien wymyślić dalszy ciąg odpowiedzi). W kolejnym wariancie zabawy rodzic odwraca łyżkę i pokazuje smutną buzię, mówiąc przy tym: „Jestem bardzo smutna/smutny, bo musiałam/musiałem ubrać bluzkę/ koszulę, której nie lubię. Dziś Dzień Babci, a ja nie mam innej”. Rolą dziecka wcielającego się w rodzica jest wytłumaczenie, dlaczego to ważne, żeby Kasia/ Piotruś wyglądała/wyglądał elegancko i co najważniejsze, że nie powinna/powinien się smucić, bo… (dziecko kończy samodzielnie). W kolejnej fazie zabawę rozpoczyna dziecko, wybiera smutną albo wesołą stronę łyżki i wymyśla wypowiedź rodzica: „Jestem smutna/smutny, ponieważ…”. Aby ułatwić dziecku zadanie, możesz zapytać: „Mamo, dlaczego płaczesz?”.

Komentarz autora: Zabawa uczy empatii, wczuwania się w stany emocjonalne dorosłych. Rodzic natomiast sprawdza, czy dziecko zdaje sobie sprawę z rożnych niestosownych zachowań, takich jak na przykład przechwalanie się, naśmiewanie z innych itp. Tę formę rodzinnego teatru można modyfikować na wiele sposobów, a nawet przygotować scenę jak w teatrze kukiełkowym (wystarczy koc i dwa krzesła). Istotą zabawy jest to, żeby dziecko wcielało się w dorosłych. Łatwiej wówczas zrozumie, jak trudne zadanie mają do wykonania rodzice, ile trudności może sprawiać wytłumaczenie dziecku pewnych kwestii dotyczących emocji (zwłaszcza tych negatywnych) i kontrolowanie towarzyszących im zachowań.

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Czytaj więcej
Podziel się opinią na temat zabawy
Dziękujemy za przesłaną opinię
Twoje spostrzeżenia pomagają nam się rozwijać.
Informujemy, że komentarz będzie dostępny tylko dla twórców serwisu i nie zostanie nigdzie opublikowany.